Објавено на:

Макрон го покани Путин на „Денот Д“ и ги налути САД

t

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани претставникот на Русија на прославата на 80-годишнината од Денот Д, односно слетувањето во Нормандија.

Овој потег на францускиот претседател го налути тимот на американскиот претседател Џо Бајден.

Од Белата куќа соопштија дека воопшто не се задоволни од оваа одлука на владата во Париз, но дека можеби сепак Макрон донел добра одлука.

„Се надеваме дека ова ќе ги потсети Русите дека некогаш се бореле против вистински нацисти, а не со имагинарни“, изјавија од Белата куќа за Политико.

Покрај американската, и бројни европски администрации протестираа поради одлуката на оваа церемонија да се вклучи и претставник на Русија, која ја нападна Украина пред две години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…