Макрон е подготвен да го обнови дијалогот со Путин

t

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и е подготвен да го обнови дијалогот што ќе овозможи постигнување долгорочен мир во Украина во согласност со меѓународното право, Франција секогаш ќе биде сила што ќе ја докажува својата поддршка, рече Макрон запрашан од новинарите за обновувањето на дијалогот со рускиот претседател., на прес-конференцијата по самитот на ЕУ во Брисел.

Макрон додаде дека нема да штеди напор за да постигне резултат.

Претходно Путин изјави дека Русија е подготвена да ја продолжи интеракцијата со Франција, како и дека имал добра соработка со Макрон, но дека францускиот претседател ја прекинал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…

Фински функционер открива: Какво е расположението за…

Идејата за испраќање трупи за поддршка во…

Нова заканувачка изјава на Медведев: НАТО нѐ…

Во случај Украина да користи ракети со…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…