Објавено на:

Макрон кон Бајден: ОАЕ и Саудиска Арабија едвај можат да го зголемат производството на нафта

t

Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот рече дека претседателот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Мохамед бин Зајед ал-Нахјан (MbZ), му рекол дека двата најголеми производители на нафта на ОПЕК, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, едвај можат да го зголемат производството на нафта.

„Имав повик со МБЗ“, се слушна како му кажува Макрон на американскиот претседател Џо Бајден на маргините на самитот на Г7.

„Ми кажа две работи. Јас сум на максимум (производствен капацитет). Ова е она што тој го тврди. А потоа рече дека Саудијците можат да зголемат за 150 илјадници барели дневно. Можеби малку повеќе, но тие не немаат огромни капацитети“, рече Макрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Француски колумнист ги нарече властите аматери и…

Со воведувањето антируски санкции Европа се погоди…

Макрон ги потпиша протоколите за влез на…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги потпиша протоколите…

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

Макрон му порача на Иран да направи…

Претставници на САД и Франција разговарале за…

Заменичката на државниот секретар на САД, Венди Шерман,…

Франција се подготвува за целосен прекин на…

Француската Влада ќе го искористи летото за…