Објавено на:

Макрон кон Бајден: ОАЕ и Саудиска Арабија едвај можат да го зголемат производството на нафта

t

Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот рече дека претседателот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Мохамед бин Зајед ал-Нахјан (MbZ), му рекол дека двата најголеми производители на нафта на ОПЕК, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, едвај можат да го зголемат производството на нафта.

„Имав повик со МБЗ“, се слушна како му кажува Макрон на американскиот претседател Џо Бајден на маргините на самитот на Г7.

„Ми кажа две работи. Јас сум на максимум (производствен капацитет). Ова е она што тој го тврди. А потоа рече дека Саудијците можат да зголемат за 150 илјадници барели дневно. Можеби малку повеќе, но тие не немаат огромни капацитети“, рече Макрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Француски воен брод пристигна во Египет за…

Францускиот носач на хеликоптери „Диксмуд“ се закотви…

Поранешен член на ОВК убиен во Франција

Во францускиот град Дижон, поранешен припадник на…

Франција е посветена на проширување на ЕУ…

Специјалниот делегат на Франција за Западен Балкан,…

Франција понуди да лекува болни и ранети…

Франција ќе испрати воен брод во Источниот…

Макрон го опоменал Нетанјаху: Има премногу цивилни…

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор…