Објавено на:

Макрон ја поддржува Финска во намерата да влезе во НАТО

t

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува желбата на Финска да се приклучи на НАТО по руската инвазија на Украина, соопшти неговиот кабинет.

„Претседателот вели дека Франција целосно го поддржува суверениот избор на Финска за брзо приклучување кон НАТО“, соопшти Елисејската палата.

Соопштението е објавено по телефонските разговори меѓу Макрон и финскиот претседател Саули Ниинисто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

Последен пат светот беше толку блиску до…

Медведев предупредува: Ќе се пролеат реки кpв…

Заканата од директен конфликт меѓу Русија и…

Русија одговори на тврдењето на Бајден за…

Амбасадорот Анатолиј Антонов ги отфрли сугестиите дека…

Еспер: Трамп ќе направи САД да го…

Без САД да го одржуваат, блокот „ќе…

Бајден го плаши Конгресот: Ако победи во…

Откако Русија ќе победи во специјалната операција…