Објавено на:

Макрон ја поддржува Финска во намерата да влезе во НАТО

t

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува желбата на Финска да се приклучи на НАТО по руската инвазија на Украина, соопшти неговиот кабинет.

„Претседателот вели дека Франција целосно го поддржува суверениот избор на Финска за брзо приклучување кон НАТО“, соопшти Елисејската палата.


Соопштението е објавено по телефонските разговори меѓу Макрон и финскиот претседател Саули Ниинисто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џоана: Самитот на НАТО во Мадрид ќе…

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана денеска…

Макрон е „сигурен“ за постигнување компромис во…

После Самитот францускиот претседател рече: „Франција знае…

Кирби: НАТО никогаш не била посилна и…

Координаторот за стратешки комуникации на Советот за…

Нема консензус за влез на Косово во…

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирече Јоана, истакнува…

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за…

Москва го информирала францускиот амбасадор во Русија…