Малолетник од Штип го “хакирал” комшијата па си пазарел со неговата платежна картичка

t

СВР Штип поднесе известување за малолетник од штипско село, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.

На 07 и 08.10.2021, пријавениот неовластено употребил податоци од платежна картичка на лице од Штип и извршил 32 успешни трансакции на интернет на повеќе продажни места, со што се стекнал со противправна имотна корист 15.309 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Малолетник нападнат од осум лица во Центар

На 24.09.2022 во 02.30 часот во СВР…

Скопјани на цела држава наплаќаат паркинг во…

Социјалните мрежи вријат заради информацијата дека за…

Со “Хонда” удрил во мостот на Брегалница:…

На 23.09.2022 околу 16.30 часот во СВР…

И Штип бара локален референдум!

Штипјани ќе се изјаснуваат за уште едно…

Двајца мажи физички нападнале малолетник во Сарај

На 04.09.2022 во 15.00 часот во Полициското…