Мамо, тато, најмногу ве сакаме! Шокантни сцени од ОКУПИРАНИОТ ГРАД: Украинската тенисерка во солзи ги остави родителите во Одеса

t

Украинската тенисерка Дијана Јестремска сподели шокантни кадри и фотографии кои се направени во моментот кога ги оставила родителите кај сестра си за да избега од Украина.

Низ Украина владее паника поради воената состојба. Луѓето се обидуваат масовно да ја напуштат земјата, и странски државјани и Украинци.

За жал, не останаа многу начини за да се избега од војната, а доказ за тоа е ситуацијата на семејството на поранешниот српски фудбалски репрезентативец Лијанко Војновиќ, а Јестремска и нејзината сестра успеале да се најдат на товарен траект кој требало да ја напушти Украина. .

– По две ноќи поминати на подземниот паркинг, моите родители донесоа одлука по секоја цена да нè испратат мене и помалата сестра од Украина! Мамо, тато, те сакаме најмногу, чувај се! Ја сакам мојата земја! Украинци спасете ги животите – порача Дијана Јастремска на Инстаграм со фотографии и видеа.

На видеото се гледа како расплаканата сестра ги поздравува родителите, а целата ситуација е прилично шокантна и тешка за гледање.

21-годишната Украинка е родена во Одеса, моментално е 120та тенисерка во светот, а јавноста во Србија можеби ја памети затоа што застана на страната на Новак Ѓоковиќ и го бранеше од напади поради организацијата на турнирот Адриа во 2020та година за време на пандемијата на крунскиот вирус.

Одеса е трет најнаселен град во Украина според бројот на жители и е еден од првите градови во кои Русите се приклучија откако воените сили на Руската Федерација официјално почнаа да дејствуваат во Украина.

Видеото може да го погледнете тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…