Објавено на:

Марихуаната ќе биде легална во Германија од први април

t

Поседувањето и одгледувањето канабис во домашни услови ќе стане легално во Германија на 1 април откако законот ја помина и последната пречка и беше усвоен во Бундесрат, телото кое ги претставува сојузните покраини.

Сите граѓани постари од 18 години ќе смеат да поседуваат до 25 грама марихуана и да одгледуваат најмногу три стебла дома.

Од 1 јули, некомерцијалните клубови за канабис ќе можат да снабдуваат до 500 членови со најмногу 50 грама марихуана месечно.

„Се надеваме дека ова е почеток на крајот на црниот пазар“, изјави германскиот министер за здравство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија досега замрзна руски имот во вредност…

Во Германија досега е замрзнат руски имот…

Ексклузивно писмо: Франција, Италија и Германија го…

Чекорите што ги презеде Косово не ги…

Шолц: Германија е подготвена да ја поддржи…

Германскиот канцелар Олаф Шолц му честиташе на…

Германија: „Северна Македонија“ има обврска да го…

Северна Македонија има обврска да го почитува…

Германските политичари се сѐ почесто жртви на…

По нападот врз европратеникот на СПД Матијас…