Маричиќ изврши упад во судот, смета адвокатот Јанаки Митровски

t

Како можел и дали смеел министерот за правда Бојан Маричиќ да знае кој судија од Апелацискиот суд како гласал при одлучувањето за притворот на Сашо Мијалков кога гласањето е тајно, е прашање кое се уште е актуелно.

Адвокатот Јанаки Митрески со свое мислење за „случајот“:

„Дали смее министер за правда да прозива судии со име и презиме за одлука донесена по слободно судиско убедување?

Секако дека не, тоа е директен упад во работењето на судот“, вели авдокатот Јанаки Митрески во својата колумна во „Фокус“.

„Најскандалозниот момент е тоа што министерот ги знае резултатите од гласањето и кој како гласал, иако е тоа тајно. Нека дојде некој пак да ме убедува дека не им се на линија судовите и дека власта не се мешала. Смешки!

И на крај ќе се состанел Судскиот совет да дискутира како тоа некој судија смеел да одлучува како што тој смета, а не власта како што смета.

Судскиот совет, патем, воден од човек на СДСМ што во животот не видел решение за притвор.

Ако ова не е влевање страв кај судската фела, не знам што е.

Или ќе судите ние како што сакаме, или ќе бидете разрешени, пораката е повеќе од јасна!… Радоста на Сашо не траеше долго. На веста за притворот реагираа ресорниот министер Маричиќ и вицепремиерот Николовски.

На крајно недозволен начин, се прозиваа судии, иако се нормативно заштитени од одговорност за носење одлука, па дури се знаеше и точниот резултат на гласањето 2-1…

Експресно организиран криминал при ЈО побара притвор за Плацеви на Водно, а советот при единица го усвои предлогот за мерка притвор и со тоа на бате Саше му пропадна обидот да излезе од притвор, и тоа бидете убедени дека е поради притисокот на јавноста.

Да се прашуваше оваа власт, ќе гледавме филмско сценарио, во еден ден, Заев излегува од Владата, а Мијалков од притвор.

И така пријателски прегрнати ќе чекореа кон средно богати бизнисмени. Холивуд“, напиша Митровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвинителството бара 48 часовен притвор за тројца…

Јавниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје…

Скопјaнка го прободела бившиот партнер со ножици,…

Жена осомничена за обид за убиство на…

Маричиќ – Хан: ЕУ работи на создавање…

Европската Унија работи на паралелни реформи во…

Кривична пријава за насилник од Битола, одреден…

Криминалистичката полиција при СВР Битола до Основното…

Притвор за мажот кој ја уби жената…

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за…