Маричиќ и Османи во работна посета на Париз

t

Од Владата на Република Македонија соопштуваат дека во текот на утрешниот ден вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојуваат во работна посета на Париз.

Еве го целосното соопштение на Владата:

“Османи и Маричиќ во Париз на средба со Клеман Бон

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре (среда, 2-ри февруари 2022 год.) ќе престојуваат во работна посета на Париз, каде ќе остварат средба со Клеман Бон, државен секретар за европски прашања во Министерството за Европа и надворешни работи на Република Франција а ќе имаат средба и со Изабел Думон, дипломатскиот советник за Континентална Европа и Турција на Претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Во фокус на разговорите ќе биде европското досие на Северна Македонија, во светло на актуелното француско претседателство со Советот на Европската Унија, а се очекува да бидат разменети мислења и за други актуелни регионални и глобални предизвици.

Во рамки на посетата предвидена е средба и со сенаторот, Робер Бадентер.”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ ЌЕ ИМА СВОЈ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ Ковачевски…

Ковачевски изјави дека на вечерашната седница на…

Тероpистот од Париз: Загрижен сум за страдањата…

Француската полиција уапси радикален 25-годишен исламист кој…

ТЕРОPИСТИЧКИ HАПАД во близина на Ајфеловата кула:…

Едно лице загина, а едно е рането…

Османи не го потврди доаѓањето на Лавров…

Прашан дали имаат комуникации со Кабинетот на…

Ковачевски во работна посета на Париз

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар…