Мартин во Охрид го извади крстот од осветените води на езерото

t

По минатогодишниот привремен прекин поради пандемијата со Ковид-19, годинава продолжува вековната традиција на положување на крстот во осветените води.

Мартин од Варош е момчето кое го фати осветениот крст во Охрид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Туристка воодушевено зборува за Охрид: „Зошто никој…

„Зошто никој не зборува за ова место?“…

Денеска се празнува Преподобен Алипиј Столпник

Роден е во Адријанопол, пафлагониски град. Од…

Денеска се празнуваат Светите апостоли Архип, Филимон…

Архип беше еден од Седумдесетте. Апостолот Павле…

Денеска се празнува Преподобен Григориј Декаполит

Роден е во Декапол Исавриски, од Сергиј…

Сведочење на Пендиков: Го тепале зошто се…

Со сослушување на оштетениот Христијан Пендиков, секретар…