Маск најави нови промени на X платформата

t

Илон Маск најави нови промени на платформата X кои ќе овозможат одредени сметки да отклучуваат бесплатни премиум функции.

„Во иднина, сите X профили со повеќе од 2.500 верифицирани следбеници ќе добиваат Premium функции бесплатно, а профилите со над 5.000 ќе добиваат Premium+ бесплатно“, рече Маск, според Time.

Претходно, X Premium функциите ги чинеа корисниците осум долари месечно и вклучуваа можност за споделување подолги објави и прикачување видеа, добиваа поголем приоритет и корисниците ќе добиваат помалку реклами.
Корисниците на X Premium+ ги добиваат сите функции, но без реклами, како и пристап до генеративниот chatbot Grok напојуван со вештачка интелигенција.

Маск го купи поранешниот Twitter за 44 милијарди долари во април 2022 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европски фронт: ВМРО го напаѓа Фронтот со…

Плашејќи се од победата на Европскиот фронт,…

Вкупно осум години затвор за грабнувачите на…

Виктор Милановски доби казна затвор пет години…

Москва предупредува: Поради авантурите на НАТО, украинската…

Украинската криза може да се прошири како…

Србија ја губи битката за Косово?! Вонредна…

Владата на Србија денеска одржува вонредната седница…

КАТАСТРОФА! Данка била жива откако ја прегазиле..

Двегодишното девојче Данка Илиќ, според неофицијални информации,…