Објавено на:

Масовен ракетен напад од Либан врз северен Израел

t

Од 30 во 50 ракети денеска биле истрелани од Либан кон Горна Галилеја, регион во северен Израел, што е најголемиот баражен напад од почетокот на борбите на северната израелска граница.

Како што јавија локалните медиуми на хебрејски јазик, нема извештаи за повредени луѓе во нападот.

На социјалните мрежи се објавени видеа на кои се гледа како голем број ракети се пресретнати над областа.

Претходно во Горна Галилеја се огласиле сирени за предупредување од ракетен напад.

Израелските одбранбени сили претходно соопштија дека со недели има интензивна размена на оган над границата со Либан.

Портпаролот на ИДФ Даниел Хагари на X соопшти дека авион „забележал и нападнал“ противтенковски одред во областа Зераит.

Во текот на ноќта, проектил земја-воздух бил лансиран врз авион на ИДФ на либанска територија, рече тој, додавајќи дека проектилот бил „успешно пресретнат“ од ловци на израелската противвоздушна одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…

САД: Не баpаме војната да заврши затоа…

Заменик-советникот за национална безбедност на САД, Џон…