Масовен убиец од Канада испраќал отров по пошта, обвинет е за 14 убиства

t

Канаѓанец, кој наводно им помогнал на повеќе од десет млади луѓе низ Онтарио да се убијат испраќајќи им отров по пошта, е обвинет за 14 убиства, објави канадската полиција. Кенет Ло (58) претходно беше обвинет за 14 точки за советување или помагање на самоубиство.

Полицијата соопшти дека Ло испратил околу 160 пакети што ја содржеле смртоносната супстанца до луѓето во Канада и најмалку 1.200 пакети на адреси во повеќе од 40 земји. „Ова е очигледно значајно со оглед на бројот на наводи и истражниот тим не го сфаќа случајот лесно“, рече инспекторот Сајмон Џејмс од полицијата во Јорк, во северниот округ на Торонто, на телевизиска прес-конференција.

Жртвите беа на возраст од 16 до 36 години, но Џејмс одби да ги именува или да објасни зошто обвиненијата против Ло се сменија. Тој исто така рече дека не знае колку луѓе во странство можеби починале. „Продолжуваме да соработуваме со агенциите за спроведување на законот и да соработуваме со нив на глобално ниво“, рече Џејмс.

Канадската радиодифузна корпорација, повикувајќи се на официјални записи и изјави, објави дека Ло може да се поврзе со 117 смртни случаи ширум светот, повеќето од нив во Британија. Се вели дека властите во Нов Зеланд, Франција, Ирска, Италија, Германија и Швајцарија потврдиле дека испратил пакети во нивните земји.

Ло е поранешен канадски готвач за кој канадските и американските медиуми велат дека убиствата ги претворил во бизнис. Наводно, преку Интернет продавал пакети со комплети за самоубиство, односно смртоносен отров.

Мајката на тинејџерот кој се самоуби користејќи производи на Ло, изјави за CTV Торонто дека можела да види „светлина на крајот од тунелот“ за нејзиниот син, откако слушнала дека полицијата поднела 14 нови обвиненија за убиство против него.

Ло, за кој полицијата рече дека користел голем број веб-страници за да дојде до своите жртви, е во затвор и ќе се појави на суд на 19 декември следната година. „Еден од предизвиците со кои се соочуваме е тоа што многу од овие локации се наоѓаат во други земји каде канадскиот закон не се применува“, рече Џејмс.

Доколку биде прогласен за виновен, Ло ќе влезе како еден од најлошите масовни убијци во канадската историја. Во април 2020 година, 51-годишен маж уби 22 лица во атлантската провинција Нова Шкотска пред да биде застрелан од полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Почина и мајката на осомничениот за убиството…

Во Злот денеска починала Светлана Драгијевиќ, мајката…

РТС: Една од најотровните риби во светот…

Вчера во близина на островот Цеја во…

(Видео) Шок во Франција: Сериски силувач и…

Франсоа Веров изгледа опуштено додека учествува во…

Адвокатот на15-годишниот убиец од Прилеп: Делото го…

Обвинителството денеска побара психијатриско вештачење на 15-годишникот…

ХОРОР: Марија, мајката на убиеното дете Александар…

„Нефункционалните институции ми го убија детето. Мојот…