Мајкрософт го купи гејминг гигантот Activision-Blizzard за 68,7 милијарди долари

t

Microsoft продолжува со проширување на своето портфолио на видеоигри. Во зделка вредна 68,7 милијарди долари компанијата сега е сопственик на еден од најголемите издавачи на видеоигри Activision Blizzard. Ова е најголема аквизиција на Microsoft во историјата на компанија. Activision Blizzard е трет по големина издавач на видеоигри веднаш зад Tencent и Sony.

„Ќе додадеме колку можеме повеќе игри од каталогот на Activision Blizzard во Xbox Game Pass и PC Game Pass, и нови наслови, и игри од неверојатниот каталог на Activision Blizzard“, вели директорот на Microsoft Gaming, Фил Спенсер на блогот нa Xbox.

Со аквизицијата на Activison Blizzard, Microsoft доби импресивно портфолио на видеоигри (Call of Duty, Warcraft, World of Warcraft, StarCraft, Diablo, Overwatch), но и мобилниот хит Candy Crush. Blizzard секако е студиото кое издаде дел од најпрепознатливите игри, но веќе поодамна основачите на компанијата и луѓето кои ги креираа првите игри го напуштија Blizzard и работат на нови проекти.

Microsoft најави дека портфолиото на Activision Blizzard ќе биде додадено во Microsoft Game Pass. Сервисот веќе има 25 милиони претплатници, но игрите на Activision Blizzard секој месец ги играат 400 милиони корисници, па ова ќе биде интересен развој на настаните. По завршувањето на зделката Microsoft во својот гејминг оддел ќе има 30 интерни студија за развој на видеоигри. На чело на Activision Blizzard останува досегашниот директор Боби Котик, но отсега ќе работи под Фил Спенсер, директорот на Microsoft Gaming.

Ова е четврти пат последниве неколку години Microsoft значително да го прошири своето гејминг портфолио. Досега ги додаде Mojang (Minecraft); Obsidian Entertainment (Fallout: New Vegas, Alpha Protocol, Pillars of Eternity 1 и 2); Ninja Theory (Hellblade, DmC); Playground Games (Forza Horizon); Undead Labs (State of Decay); Compulsion Games (Contrast, We Happy Few). Пред Activision Blizzard, Microsoft „потроши“ 7,5 милијарди долари на ZeniMax Media, издавачот на The Elder Scrolls, Fallout, Doom, Quake, и Dishonored.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин ги отвори игрите на БРИКС: Учествуваат…

Рускиот претседател Владимир Путин ги прогласи за…

(Видео) Сиљановска си се однесува како по…

Нашата претседателка налик на Бајден, сите државници…

(Хит Видео) Вучиќ на ТикТок објави разговор…

На социјалната мрежа веќе го следеа повеќе…

(Урнебесно видео) Левица Аеродром се исмеваат со…

Левица во посета на новите капитални инвестиции…

(Видео) Возбудлив говор на Урсула во ЕУ…

За време на говорот на Урсула Фон…