Објавено на:

Мајмунските сипаници стасаа и во ОАЕ: Заразена е жена

t

Во Обединетите Арапски Емирати е регистриран првиот случај на мајмунски сипаници, соопшти Министерството за здравство.

Вирусот бил откриен кај 29-годишна жена, која дошла во ОАЕ од Западна Африка.


Светската здравствена организација претходно денеска соопшти дека досега се потврдени 131 случај на мајмунски сипаници во светот, а сомнителни се уште 106 случаи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вирусот од Африка галопира во светот: Мајмунските…

Откако во Минхен во петокот беше пријавен…

СЗО загрижени: Бројот на случаи со сипаници…

Бројот на случаи на сипаници во светот…