МВР: Внатрешна контрола работи на расчистување случај со земање мито на „Блаце“

t

Министерството за внатрешни работи информира дека Одделот за внатрешна контрола веќе работи на расчистување случај со земање мито на „Блаце“.

Реакцијата на МВР следува откако албанската телевизија Клан во емисијата „Стоп“ објави видео снимка на која јасно се гледа како раководителот на смена на граничниот премин Блаце, Шкрета Елхам зема мито од 120 евра од државјани на Албанија кои ја минуваат границата.

-Одделот за внатрешна контрола во координација со надлежното обвинителство уште од ноќеска интензивно работи на расчистување и санкционирање на случај со земање на мито од страна на полициски службеници на Граничниот премин Блаце. По расчистување на случајот и санкционирање на сторителите, соодветно ќе ја информираме јавноста, кусо соопштуваат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Велика Британија зголемена стапката на смртност…

Во Велика Британија по завршувањето на пандемијата,…

Eве која е најдобрата замена за кафето

Ко би пиеле чај колку и кафе,…

Нетанјаху: Ќе ги научиме лекциите, но часовникот…

Но, нагласи тој, копнената операција на ИДФ…

Херзи Халеви, ја презеде одговорноста за убиството…

Заложниците беа убиени иако вееја импровизирано бело…

Голем е Синиша Михајловиќ: Одличен гест од…

Фудбалерите на Сампдорија на денешната средба од…