МВР со полни раце работа изминатото деноноќие: 191 санкција само во Скопје

t

“Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.01.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 191 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 64 санкции, 24 мерки за возење без возачка дозвола, 18 санкции за технички неисправни возила.

Изречени се шест мерки за возач почетник, шест санкции за зборување на мобилен телефон, четири мерки за минување на затворен сигнал црвено светло, 20 санкции за управување под дејство на алкохол.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта. ” – известуваат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски: Уште првите денови ќе имам состанок…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден премиер на…

Пред фирма со нож нападнал колега –…

На 14.06.2024 во 14.30 часот, полициски службеници…

Силен пороен дожд рано утринава ја зафати…

ЦУК информира дека, според радарската слика од…

Кривична пријава за несовесно работење и фалсификување…

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и…

Скопјанец нападнат од повеќе лица, со убодни…

На 11.06.2024 во СВР Скопје, А.Л.(48) од…