Мега скандал во Данска: Уaпceн е шефот на paзузнавачката cлужба, споделувал тајни информации

t

Шефот на данската разузнавачка служба Ларс Финдсен е уапсен во случај поврзан со протекување на строго доверливи информации. Тој беше уапсен и приведен на 9 декември, но тоа остана необјавено до денес, кога судот во Копенхаген ја обелодени оваа информација.
Финдсен, шеф на данската одбранбена разузнавачка служба (ДДИС), е обвинет за објавување строго доверливи информации што може да и наштетат на безбедноста на нацијата или односите со странските сили, според данската ТВ2, цитирајќи неименувани извори.
Властите продолжуваат да ја водат истрагата со најголема тајност и многу малку детали се објавени во јавноста.
На денот на апсењето, Данската безбедносна разузнавачка служба (ПЕТ) издаде кратко соопштение за печатот во кое се наведува дека се уапсени четворица сегашни и поранешни членови на службите ДДИС и ПЕТ и дека биле извршени претреси на различни адреси.

Сите четворица се обвинети за објавување на строго доверливи информации, се вели во соопштението, во кое се додава дека апсењата се резултат на долгата истрага за протекувањето од страна на разузнавачките служби.
Според медиумите, за протекување информации од разузнавачките служби се закануваат протекување до 12 години затвор.
Сè уште не е јасно дали тајните информации биле доставени до странска сила, медиумите или некој друг.
Еден од четворицата осомничени е ослободен осум дена по апсењето, додека другите тројца се уште се во притвор, пренесува RT.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Украина пристигнаа првите “Леопарди” од Данска,…

Првите десет тенкови „Леопард 1“, кои беа…

Ден за победа: Македонските одбојкари подготвени ја…

Македонската одбојкарска репрезентација денеска ја пречекува селекцијата…

Холандија и Данска објаснија: Украина ќе ги…

Украина ќе може да ги користи борбените…

Украина ќе добие борбени авиони Ф-16 од…

Холандскиот премиер Марк Руте изјави дека Холандија…

Данските борбени авиони пресретнале руски авиони кои…

Данското Министерство за одбрана соопшти дека нивните…