Медведев: Американскиот секретар за одбрана откри „воена тајна“

t

Лојд Остин призна дека вистинската цел на поддршката на Украина е модернизација на американската воена индустрија, рече Дмитриј Медведев.

Шефот на Пентагон, Лојд Остин, очигледно ја откри вистинската цел на трајната поддршка на неговата земја за Украина и таа нема никаква врска со одбраната на „демократијата“ или дури и со борбата со Русија, туку се сведува на модернизацијата на сопствениот воено-индустриски комплекс на САД. – изјави поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев.

Медведев, кој моментално ја извршува функцијата заменик-претседател на Советот за национална безбедност на земјата, се огласи на платформата на социјалните мрежи Х во неделата, коментирајќи го говорот на Остин на Форумот за национална одбрана на Реган во САД.

Го започнавме она што Армијата го нарекува „најамбициозните напори за модернизација во скоро 40 години“ за нашата одбранбена индустриска база“, рече шефот на Пентагон за време на настанот.

Околу 50 милијарди долари од нашите дополнителни буџетски барања ќе течат низ нашата одбранбена индустриска база. И тоа ќе создаде или поддржи десетици илјади добри американски работни места во повеќе од 30 држави. Тоа вклучува изработка на проектили во Аризона; возила во Висконсин и Индијана; и артилериски гранати во Пенсилванија, Охајо и Тексас, кажа Остин.

Забелешките на секретарот за одбрана, кој и самиот е пензиониран генерал, всушност претставуваат признание за вистинските цели на Вашингтон, рече Медведев, сугерирајќи дека „искрениот“ Остин можеби ненамерно открил вистинска „воена тајна“ на САД.

САД не се водени од желбата да помогнат да се спречи Украина да „исчезне од светската мапа“ или од намерата да се борат „за демократија против тиранијата“, рече тој. Покрај тоа, САД очигледно не се ни мотивирани од својата постојано прокламирана цел „дури и да се спротивстават на Русија за да го намалат нејзиниот одбранбен капацитет“, продолжи Медведев.

„Излегува дека се работи за пуштање во употреба одбранбена стока за да се зголеми военото производство и да се отворат работни места. И, можеби, за огромниот профит што го добиваат компаниите блиски до администрацијата на Бајден“, напиша Медведев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска се слушнала со Зеленски: Цврста и…

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

Ники Хејли: Ќе гласам за Трамп

Поранешната републиканска кандидатка за претседателска номинација во…

Српска компанија на црната листа на САД…

Компанијата „Соха инфо“ од Нови Бановац минатата…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…