Објавено на:

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и не поцрвенува!

t

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев ги нарече лага зборовите на германскиот канцелар Олаф Шолц дека испораките на гас во Европа запреле поради Русија.
Претходно, Шолц рече дека Русија престанала да испорачува гас со гас во Европа и, како резултат на тоа, е одговорна за зголемување на цените на енергијата.

„Германецот лаже и не поцрвенува! Тие самите го отфрлија, го напуштија својот народ поради омразата кон Русија, а сега избегнуваат и лажат! изјава. Испораките на гас за Германија станаа значително отежнати по минатогодишните терористички напади на гасоводите Северен тек и Северен тек 2. Во ноември, шефот на руското Министерство за енергетика, Николај Шулгинов, рече дека самата Русија не го „затвори“ западниот правец на снабдување со енергија и останува сигурен снабдувач со гас дури и во сегашните тешки услови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…