Објавено на:

Медведев: Западните лидери сега официјално се учесници во тероризмот

t

Нападот на милитантите во руската област Брјанск покажа дека Западот ги поддржува обичните нацисти, што ги прави лидерите на Америка, Велика Британија и земјите од Европската унија директни соучесници на терористите, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

„Денешните настани покажаа кого навистина поддржуваат во Америка, НАТО и ЕУ. Не се работи за „слободољубивиот народ на Украина“ кој не сака да биде заедно со Русија, туку за нацистичкиот ѓубриња, терористички ѓубриња кои напаѓаат цивили, мавтајќи со мирисна жолто-сина крпа. Нека се правдаат сега во Лондон, Париз, Берлин и Вашингтон. Ова се вашите одделенија, господа Сунак, Макрон, Шолц и Бајден! И нашиот однос кон тебе сега е ист како кон нив. Сега вашите земји се учесници во терористичките акти на украинскиот режим, а вие сте директни соучесници на терористите“, напиша Медведев на Телеграм.

Гувернерот на Брјанската област Александар Богомаз утринава соопшти дека група украински диверзанти упаднале во селото Љубечане, кое се наоѓа на територијата на Климовската област на Брјанската област во Русија, веднаш на границата со Украина. Рускиот претседател Владимир Путин го окарактеризира настанот како терористички чин, пренесува Спутник.

Според последните информации, во нападот загинале две лица – возачот на автомобилот во кој било пукано и уште еден маж. Украинските нацисти биле турнати на територијата на Украина со помош на артилерија за да се избегнат цивилни жртви и оштетување на цивилната инфраструктура, соопшти ФСБ на Руската Федерација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Закани од теpоpистички напади во Холандија

Заканата од терористички напади во Холандија е…

16-годишник фатен во Виена како подготвува теpopистички…

Полицијата извршила претрес во неговиот дом и…

Европол: Заканата од теpоpизам во Европа е…

Ризикот од терористички напади во Европа е…

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

Последен пат светот беше толку блиску до…

ЕУ предупредува на Божиќни теpоpистички напади

Последиците од војната меѓу Израел и Хамас…