Објавено на:

Медведев: Зеленски не сака мир, за него мирот значи крај

t

На украинскиот претседател Владимир Зеленски не му треба мирно решение, изјави заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев.

„На Зеленски не му треба никаков мировен договор. За него мирот е крајот“, рече тој на својот канал Телеграм.

Медведев се заблагодарува што Зеленски ќе продолжи да го моли Западот за оружје и пари и имитира грижа за Украинците. „Зеленски во иднина ќе продолжи да го моли Западот за пари и оружје, обидувајќи се да докаже дека сè уште е во игра, дека е надежта на либералниот свет, дека е последното упориште на европската демократија“, рече Медведев.

Тој додаде дека во исто време, Зеленски „ќе ја имитира грижата за Украинците, периодично позиционирајќи ги како жив штит против следбениците на Бандера“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претрес во Скопје: Запленета дрога, приведен дилер,…

Денеска (28.03) полициски службеници од СВР Скопје-…

Таткото на Јана: На мониторот за ЕКГ…

Како што гледав преку стаклата на мониторот…

Гроси: Бараме решение за ефикасна заштита на…

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија…

Мајката на Јана: Ситуацијата ѝ се влоши…

Ја однесовме Јана на лекар. Докторката и…