Објавено на:

Медведев: Не се плашиме од западните санкции, спремни сме за нив

t

Москва не се плаши од никакви дополнителни западни ограничувања, вклучително и новите „санкции од пеколот“ објавени од некои американски политичари, изјави заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, во интервју за руски медиуми, вклучително и ТАСС.

„Навистина не сме исплашени од тие санкции. Ова не е говор, туку удирање вогради, тоа е едноставно изјава за тоа што всушност се случува“, изјави тој.

„Во моментов се соочуваме со санкции „од пеколот“. Па, не знам што е тоа, ниту од што ќе се состои. „Санкции од пеколот“, велат тие. Од друга страна, добро се сеќавам на зборовите на мојот колегата Барак Обама, кој во 2015 година, мислам, по нашиот ќор-сокак поради добро познати причини, со наметнати санкции, кажа една фраза што ја паметам. Тој рече дека руската економија е „во распад“. Кажете, каде е сега Обама, пензиониран, како што велат, додека нашата економија напредува и напредува“, нагласи Медведев.

Економскиот развој на земјата има свои проблеми, „многу од нив“, додаде политичарот. Сепак, „ништо претерано ужасно“ не се случи со неа (економијата), во некои области навистина стана уште подобро“, истакна тој, споменувајќи го земјоделството, каде што санкциите на Западот особено го поттикнаа развојот, како пример.

„Нека користат санкции како домашна реторика, за задоволување на нивните гласачи или за нивниот политички естаблишмент, севкупно“, рече Медведев.

Санкциите се трајна работа за Русија, нагласи заменик-претседателот на Советот за безбедност.

„Работата е во тоа – и претходно кажав дека тие санкции не ни се непознати. И не мислам ни на последниот период, туку на советската ера, против СССР. Сега не ни зборувам за причините или позадината, ниту го опишувам самиот Советски Сојуз, ова е прашање на вкус и став.

Но, против Советскиот Сојуз, кој е наша татковина, санкции се воведени најмалку десет пати од различни причини, вклучително и против добро познатиот гасовод Уренгој – Помари – Ужгород и така натаму. Што значи дека сето ова не е ново“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција повеќе не е заинтересирана да разговара…

Франција повеќе не е заинтересирана за „разговор…

Лавров во Кина: Ја продолжуваме борбата против…

Русија и Кина ќе ја продолжат соработката…

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…

Шефовите на дипломатиите на Британија и Франција:…

Министрите за надворешни работи на Велика Британија…

Столтенберг: Сојузот на авторитарни сили сè повеќе…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави…