Објавено на:

Медведев повторно ја стресе Европа: Не постои Полска, постои само војводство што е дел од Руската Федерација

t

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, повторно го тресе светот со неговите карактеристични провокативни изјави.

Овојпат, Медведев вели дека не постои Полска, само Кралство Полска како дел од Руската Федерација.

-Значи, полските русофоби сакаат да ги учат сите историја. Името на рускиот град Калининград не им се допаѓа; наместо тоа предлагаат да се напише Крулевец.

Па, во тој случај, нема Краков за нив; само Кракау.
нема Гдањск; само Данциг.
Не Шчечин; само Стетин.
Не Познан; само Позин.
Не Вроцлав; само Бреслау.
Списокот може да продолжи и понатаму.

И секако, нема Полска; само Војводството Варшава, или Кралството Полска како дел од Руската Федерација, како наследник на Руската империја. – напиша Медведев на Твитер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Ердоган смета дека НАТО не треба да…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

Русија воспостави нова меѓународна награда за мир…

Во Русија е воспоставена нова меѓународна награда…

Вулин го демантира О’Брајан: Не извезуваме оружје…

Потпретседателот на Владата на Република Србија, Александар…