Објавено на:

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

t

Последен пат светот беше толку блиску до бездната беше за време на кубанската ракетна криза, рече поранешниот претседател.

Москва и Вашингтон газат на врвот на жешката војна, изјави поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев, додавајќи дека последната слична криза во односите датира од екот на Студената војна на почетокот на 1960-тите.

Пишувајќи на Телеграма во петокот, Медведев, кој сега ја извршува функцијата заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, се осврна на, како што ја нарече, „примитивната уцена“ на Конгресот на американскиот претседател Џо Бајден. Тој мислеше на неодамнешната молба на американскиот лидер до пратениците да одобрат безбедносен пакет од 111 милијарди долари, кој вклучуваше финансирање за Украина, Израел и Тајван.

За да ги убеди републиканците – кои не сакаа да ја поддржат мерката поради спорот за безбедноста на границите – Бајден предупреди дека Русија можеби нема да застане на Украина и да продолжи да ги напаѓа земјите на НАТО, што ќе доведе до директен судир во кој се вклучени САД. Неговата молба, сепак, не ги импресионираше републиканците во Сенатот, кои го блокираа финансирањето.

Медведев рече дека трикот на администрацијата на Бајден „не е ништо ново“. Според официјалниот претставник, многу американски претседатели во минатото рекле: „Дајте му ги парите на нашиот тип (пополнете го името), или ќе мора да се борите со Русите.

Разликата, додаде Медведев, е во тоа што ниту еден американски претседател никогаш не „изнудил толку многу пари за помала земја која е во процес на колапс“, што исто така е поврзано со корупциска полемика во која се вклучени и актуелниот американски претседател и членовите на неговото семејство. во врска со наводите дека и Бајден и неговиот син Хантер примале мито од украински директор за гас.

Поранешниот руски претседател продолжи: „Никогаш по кубанската ракетна криза не била толку реална заканата од директен судир меѓу Русија и НАТО што ќе доведе до Трета светска војна“.

Кризата од 1962 година ги доведе САД и Советскиот Сојуз на работ на нуклеарна војна, откако Москва одговори на распоредувањето на ракетите од Вашингтон во Турција со поставување на сопствени атомски средства во сојузничката Куба. Двете велесили за влакно успеаја да ги смират тензиите со повлекување на своите ракети од двете земји.

Медведев предвиде дека и покрај ќор-сокакот во Конгресот, и администрацијата и нејзиното „прикриено негување“ во Киев ќе ги добијат парите порано или подоцна, дозволувајќи им на сите вклучени страни да продолжат да профитираат од конфликтот.

Русија постојано го предупреди Западот да не испраќа оружје во Киев, тврдејќи дека тоа само ќе го продолжи конфликтот додека го прави директен учесник во непријателствата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…