Објавено на:

Медведев предупредува: Ќе се пролеат реки кpв ако…

t

Заканата од директен конфликт меѓу Русија и НАТО, кој може да прерасне во трета светска војна, никогаш не била толку реална од кубанската криза, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.


Покрај тоа, тој на каналот на Телеграм оцени дека Киев, ако не сега, тогаш следната година ќе добие пари од Соединетите Американски Држави за да продолжи да „профитира од војната“.
„За тие пари ќе се пролеат нови реки крв, а за тоа е одговорно семејството на Бајден и нивните бандерски копилиња“, нагласи Медведев.

Официјалниот претставник оцени дека она што е без преседан во обидите на администрацијата на американскиот претседател да добие пари од Конгресот за Украина е тоа што САД никогаш досега толку агресивно и дрско не потрошиле толку многу пари на држава од втор ред во фаза на колапс, која е причината зошто претседателот и членовите на неговите семејства се толку корумпирани.

Според него, Бајден се соочува со неверојатен импичмент и многу голема веројатност за пораз на претседателските избори.
Оттаму произлегоа бесрамните уцени, континуираната хистерија и дивјачките инсинуации против нас“, посочи функционерот.

Претходно, американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Русија наводно ќе ги нападне членките на НАТО по победата во Украина. Координаторот за стратешки комуникации на Белата куќа, Џон Кирби, рече дека е многу веројатно американската војска да биде вклучена во конфронтација со руските сили во случај руската војска да победи во специјалната воена операција.
Бајден претходно побара 106 милијарди долари помош за Израел и Украина, но не ја доби потребната поддршка во Конгресот. Горниот дом со мнозинство републиканци гласаше за доделување помош само за Израел, но Сенатот контролиран од демократите ја блокираше иницијативата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува…

Началникот на Одделението за вонредни состојби на…