Објавено на:

Медведев се закани: Испораката на системи за повеќекратно лансирање ракети со долг дострел ќе доведе до Светска војна!

t

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, ја опиша можноста за испорака на системи за повеќекратно лансирање ракети со долг дострел (MLRS) за Киев како најбрз начин за ескалација на конфликтот до ниво на светска војна.

„Најбрзиот начин да се ескалира конфликтот во Украина до неповратните последици од светската војна е да се снабдат психопатите во Киев со МЛРС од долг дострел“, напиша Медведев на својот канал Телеграм во вторникот.

Медведев го советуваше раководството на алијансата и естаблишментот на САД да размислуваат разумно и да ги проценат постоечките егзистенцијални ризици.

Во исто време, тој забележа дека изјавата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг Победата на Русија во Украина ќе значи пораз на НАТО го потврди учеството на Алијансата во конфликтот.

„Забелешката на генералниот секретар на НАТО дека победата на Русија ќе значи пораз на Северноатлантската алијанса е директна потврда дека блокот учествува во војната против нашата земја. Како што велат, не е дело на голем ум. Но, тоа дојде од чист Срце, искрен норвешки младич конечно призна“, напиша Медведев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што се случува во Вардар? Многу ветувања,…

Фудбалот е во центарот на вниманието ова…

Комеморативна седница по повод смртта на Стојан…

Со едноминутно молчење во Собранието денеска му…

КАДЕ ЛИ ЗАМИНАЛЕ? Се трага по 7…

Полицијата трага по седум лица од Непал…

УЕФА го избрка од ЕП косовскиот новинар…

Косовскиот новинар, Арлинд Садику кој ги провоцираше…

Крајно простачки: Играа Албанија и Хрватска, а…

Во натпревар со резултатски пресврти и четири…