Медиуми: Зеленски им соопшти неочекувана вест на лидерите на ЕУ

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, им порача на лидерите на Европската унија дека за него е поважен почетокот на преговорите за членство на земјата во ЕУ од дополнителното финансирање, пишува весникот „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на изјави на официјални лица.
„Во приватни разговори Зеленски им кажа на лидерите на ЕУ дека му е поважно да добие одобрение за преговори за членство во алијансата, отколку одобрение за финансирање“, пишува весникот.


Според Блумберг, украинскиот претседател рекол и дека на Украина и треба сигнал дека Европа нема да ја отфрли.
Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, претходно објави дека земјата доделила 50 милијарди макрофинансиска помош за Украина за периодот од 2024 до 2027 година. Тој додаде дека доделувањето пари за Киев може да и нанесе поголема штета на Будимпешта отколку преговорите за членство на Украина во ЕУ.


Австрискиот канцелар Карл Нојхамер се изјасни против почетокот на преговорите за членство на Украина во Европската унија под сегашните услови. Според него, приоритет не требаше да и се даде на Украина пред Босна и Херцеговина, која исто така преговара за членство во ЕУ.
На 14 декември на самитот на ЕУ беше донесена одлука за почеток на преговори за идното членство на Украина и Молдавија во Европската унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западен Балкан е сѐ поблиску до ЕУ,…

На 1 мај 2004 година мојот претходник…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…