Објавено на:

Мексиканскиот претседател му понуди азил на Џулијан Асанж

t

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор уште еднаш му понуди азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој е во притвор во Велика Британија и наскоро треба да биде екстрадиран во САД под обвинение за шпионажа.

„Подготвени сме да му понудиме азил на Асанж. Сметаме дека американската Влада мора да дејствува хумано. Асанж е болен и би било знак на солидарност и братство да му дозволиме да добие азил во Мексико“, рече шефот на државата.

КИзјавата на мексиканскиот претседател доаѓа една година откако тој побара од Министерството за надворешни работи на земјата да поднесе барање и петиција до Велика Британија за ослободување и политички азил на Австралиецот.

Кон крајот на декември минатата година основачот на Викиликс Џулијан Асанж поднесе жалба на одлуката да биде екстрадиран во САД.

Повисокиот британски суд одлучи дека Асанж може да биде екстрадиран во САД

На 10 декември, Врховниот суд во Лондон ја усвои жалбата на САД за екстрадиција на Асанж.

Асанж беше обвинет за сексуално вознемирување и силување во Шведска во 2010 година. Овие обвинувања подоцна беа повлечени. Тој од јуни 2012 година се криеше во Амбасадата на Еквадор во Лондон. Тој беше приведен на барање на САД на 11 април 2019 година, а сослушувањето за екстрадиција почна на 2 мај 2019 година. Набргу потоа, американските власти објавија дека поднеле 17 нови обвиненија против Асанж за кршење на законите за шпионажа и откривање тајни информации. Доколку биде екстрадиран во САД, Асанж се соочува со затворска казна до 175 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ