Мелони во Србија на средба со Вучиќ

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе биде домаќин на премиерот на Италија. Џорџа Мелони ќе престојува во прва посета на Србија. За 13:00 часот е закажан свечен дочек пред палатата „Србија“, по што ќе следи средба.

Вучиќ пред два дена во Дубаи изјави дека очекува срдечен разговор со италијанската премиерка.

На прашањето дали тема на разговорот ќе биде можноста Италија поактивно да се вклучи во преговорите со Приштина, за што претходно зборуваше Мелониева, Вучиќ за РТС изјави дека и тоа ќе биде тема, како и билатералната соработка меѓу двете земји. и економските односи.

Претседателот рече дека посетата на Мелони е важна за нашите политички односи и за натамошната поддршка на Италија за напредокот на Србија на патот кон Унијата, но и затоа што Италија е вториот најважен партнер на Србија во Европската унија, а севкупно трет најважен партнер на Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…