Објавено на:

Мелони контра Макрон: Му кажав дека сум против испраќање на војници во Украина!

t

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави дека лично изразила несогласување со францускиот претседател Емануел Макрон со предлогот за испраќање европски трупи во Украина, изјави таа на каналот Rete4.
„Не се согласував со зборовите на Макрон, му го кажав ова. Не се согласувам со него и убедена сум дека мора да внимаваме какви тонови користиме“, истакна премиерката.

По неодамнешниот самит на ЕУ, во весниците почнаа да се појавуваат информации дека „Европа се подготвува за војна“. Според Мелони, ова се должи на повикот на европските лидери за соработка за решавање на кризата, но „се работеше за заштита на населението во случај на природни катастрофи“.

„Додека бев во опозиција, а потоа и во владата, никогаш не ги користев овие тонови токму затоа што верувам дека на сериозните работи мора сериозно да се одговори“, заклучи премиерката.
На крајот на февруари, Макрон рече дека Париз ќе направи се за да ја спречи Русија „да победи во оваа војна“. Во исто време, тој рече дека шефовите на европските држави разговарале за можноста за испраќање војници во Украина, но се уште не е постигнат консензус.

Подоцна, францускиот лидер, кој беше остро критикуван и од сојузниците во НАТО и од лидерите на сите политички партии во земјата, ги нарече неговите зборови внимателно разгледани. Претседателот, исто така, истакна дека републиката нема „граници и црвени линии“ за прашањето за помош на режимот во Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание…

Косово стана десеттата придружна членка на Парламентарното…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…

Столтенберг: Подгответе се за долга војна –…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги…