Мелони се пофали: Италија имаше водечка улога во почетокот на преговори на Украина со ЕУ

t

Италијанската премиерка Џорџа Мелони ја поздрави одлуката на Европскиот совет за отворање на пристапните преговори со Украина и рече дека Рим има водечка улога во тоа.

Мелони го изрази големо задоволство од конкретните чекори напред во процесот на проширување, кој е постигнат на самитот на Европскиот совет за Украина, Молдавија, Грузија и Босна и Херцеговина, соопшти нејзиниот кабинет, пренесе Анса.

„Ова е резултат на значајна вредност за Европската унија и за Италија, која беше создадена како резултат на сложени преговори во кои нашата земја имаше водечка улога во активната поддршка, како на земјите од источното трио и Босна и Херцеговина, така и на земјите од Западниот Балкан“, се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западен Балкан е сѐ поблиску до ЕУ,…

На 1 мај 2004 година мојот претходник…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…