Објавено на:

Мета потврди: Ќе се дозволува говор на омраза на Фејсбук и Инстаграм против Русите

t

Мета ги приспособи своите насоки за говорот на омраза за да се забрани поддршката за насилство врз „Русите воопшто“ или повиците за убиства на шефови на држави. – пишува Ројтерс

Тоа доаѓа откако Мета очигледно одлучи да дозволи говор на омраза против сите Руси во внатрешните белешки што ги откри Ројтерс, пред да го намали на „напад“ на Русите и на претседателот Путин.

Претседателот на Мета Ник Клег го потврди пресвртот со инсистирање на платформата „нема толеранција за повици за геноцид, етничко чистење или каков било вид на дискриминација, вознемирување или насилство врз Русите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ започна истрага против МЕТА: „Фејсбук и…

Европската унија започна истрага против Мета, сопственикот…

Повторно падна Фејсбук…

Апликациите на МЕТА повторно се соочуваат со…

Првични информации: Зошто падна Фејсбук?

Оштетени подморски кабли во Црвеното море се…

Се врати Фејсбук: Останатите платформи сè уште…

Фејсбук успеа да ги врати своите услуги…

Маск се мајтапи со Фејсбук: Ако го…

Ако го читате овој пост тоа е…