Објавено на:

„Метеоаларм“ најавува силен јужен ветер викендов

t

Циклон овој викенд ќе предизвика засилен, етер од јужен правец (повремено и локално со брзина од над 60/70 км/час), најавува „Метеоаларм“ на прогнозерот Славчо Поповски.

„Облачноста ќе се зголемува и во текот на оваа ноќ најпрвин во западните предели, а утре во најголем дел од Македонија ќе има врнежи од дожд и локално тие ќе бидат обилни (над 25 л/м2), а не се исклучува можноста и за ретка појава на грмежи.

Поради изразеното јужно и југозападно воздушно стриење, од Сахара кон нашата територија ќе се врши транспорт на прашина и песок, па така и Атмосферата ќе биде заматена, а дождот кој ќе врне ќе биде валкан“, предвидува „Меоаларм“.

Во Скопје и околината исто така ќе дува засилен ветер од јужен правец, а во текот на ноќта кон утрешниот ден, како и утре ќе има врнежи од дожд кој повремено ќе бидат пообилни.

Температурите остануваат натпросечно високи и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 17 степени. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Метео: Од денес почнува снежната бајка во…

Времето наутро во оддделни котлини ќе има…

Метео: Видете какво ќе биде времето денес

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…

Денес времето облачно и магловито

Променливо облачно, по одделни котлини со услови…

Времето денес променливо облачно со слаб ветер

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува…

Денес ќе биде облачно со врнежи од…

Oблачно, на планините и на некои повисоки…