Меѓународен заговор – Ѓукановиќ и странска служба вмешани во атентатот: Снајперот за Вучиќ требало да дојде преку Бугарија?

t

Снајперската пушка од која требаше да биде убиен Александар Вучиќ е набавена во Чешка, дознава „Српски Телеграф“.

Радоје Звицер, водачот на „Кавачкиот клан“, кој има силна мрежа во таа земја, организирал смртоносното оружје легално да се купи во околината на Прага. Идејата била снајперот, расклопен на делови, да се пренесе во Бугарија, а потоа во Србија да влезе преку граничниот премин Градина.

– Вујотиќ со години ја поставува својата мрежа во различни европски земји. Заедно со Чешка ги пушти пипците на „каучот“ во Словенија, Словачка, Шпанија, Холандија… Тоа се главно клучни земји за испорака, истовар, препакување и транспорт на кокаин, со кој мафијата ги финансираше сите други активности. Дури имаше информации дека Звицер лично дошол во Европа за да ја следи целата операција, но нивната потврда се уште не сме ја добиле – открива извор на српски Телеграф.

Маршрутата не е случајно избрана

Според соговорниците на Телеграф, Градина не случајно била избрана за премин преку кој снајперист на делови би донел оружје во Србија, каде потоа би се составувало. Имено, станува збор за рута која традиционално се користи за транспорт дрогата од Турција до Европа. И покрај големите заплени секоја година, јасно е дека каналот донекаде се уште функционира, па „кланот“ решиле на тој начин да ја пренесат пушката.

Според него, иако пушката требало да биде внесена преку Бугарија, атентаторот би дошол од друг правец.

– Човекот што требаше да пука, инаку многу искусен снајперист, би бил донесен во Србија од Унгарија, преку еден од двата најфреквентни гранични премини, односно Хоргош или Келебија. Тој би влегол во земјава, како што претпоставуваме, со лажни документи, но такви што, всушност, се целосно автентични, бидејќи се од арсеналот на моќна служба. Ова е служба за која веруваме дека стои зад овој план заедно со Звицер и Мило Ѓукановиќ – заклучува нашиот извор и посочува дека по ликвидацијата атентаторот би побегнал преку БиХ или на територијата на Косово.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кремљ: Се ближи крајот на западно центричниот…

Кина и другите растечки економии го достигнуваат…

Претепано момче од 22 години поради долг

Во парк шумата Гази Баба, вчера по…

Поранешен шеф на германската дипломатија: На ЕУ…

Зелениот политичар Јошка Фишер ја наведе потребата…

Пентагон: Ќе го зголемиме производството на артилериски…

Меѓу причините за овој потег е „високата…

Организаторот на Мис Никарагва под истрага поради…

Шејнис Паласиос, критичарка на владата на Даниел…