Објавено на:

Меѓународниот суд на правдата му нареди на Израел да ја прекине воената операција во Рафа

t

Меѓународниот суд на правдата му нареди на Израел да ја прекине воената операција во Рафа, објави претседателот на судот Наваф Салам на состанокот во петокот.


„Израел, во согласност со своите обврски од Конвенцијата за спречување и казнување на злосторството геноцид и со оглед на влошените животни услови во Рафах, мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите активности во Рафах што би можеле да доведат до услови за живот кои би можеле да доведат до физичко уништување на палестинскиот народ“, рече Салам, читајќи ги одлуките за нови мерки против Израел на барање на Јужна Африка.


Меѓународниот суд на правдата во Хаг одржа сослушување на 16-17 мај за барањето на Јужна Африка за дополнителни мерки против Израел поради неговата операција во Рафах. Претставникот на Јужна Африка, амбасадорот на земјата во Холандија, Висумузи Мадонсела, го повика судот да го обврзе Израел да ја прекине воената операција во Појасот Газа, вклучително и Рафах, и да ја повлече војската од таму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…

(Видео) НАЈМАЛКУ 27 МРТВИ ВО НАПАД НА…

Израелската војска утринава ја презеде одговорноста за…