Објавено на:

Мизинцев обвини: Украина изврши уште една крвава провокација според сценариото од Буча

t

Украинската армија изврши нова крвава провокација во регионот Харков според сценариото „Буча“, велат од руската армија.

Украинската армија пукаше врз шест цивилни возила во областа Харков во рамки на крвава акција според сценариото од Буча, изјави началникот на Националниот центар за управување со одбраната на Русија, генерал-полковник Михаил Мизинцев.

„Според достапните сигурни информации, режимот на Киев извршил уште една крвава акција во регионот Харков според сценариото „Буча“. На делот од патот меѓу населбите Стари и Нови Салтов војниците на Вооружените сили на Украина пукале во шест цивилни возила на кои биле истакнати бели знамиња. „Ова монструозно злосторство беше фотографирано и снимено од експерти од Центарот за информации и психолошки операции на вооружените сили на Украина“, рече Мизинцев.

Покрај тоа, украинската артилерија изврши неколку напади од населбата Бела Криница (Керсонова област) врз позициите на руските вооружени сили со цел да предизвика возвратен оган врз станбени згради на цивили на кои милитантите на територијалната одбрана не им дозволуваат да го напуштат блокираниот населете ги и чувајте ги како жив штит.рече генералот.

Тој додаде дека биле присутни претставници на норвешките медиуми со цел да ги снимат наводните неселективни напади од Русија врз цивилното население во Бела Криница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…