Објавено на:

Милановиќ дециден: Кој нема да го блокира влезот на Финска и Шведска во НАТО е предавник

t

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска во изјава за медиумите кажа дека ќе го прогласи за предавник секој кој нема да го блокира влезот на Финска и Шведска во НАТО, додека Хрватите во БиХ не добијат писмена гаранција дека изборниот закон во БиХ ќе се промени.

„Жал ми е за Хрватска, ќе се борам со сите сили да не им се даде простор на овие луѓе да ја уништат државата… Немам парламентарно мнозинство кое не сум го украл како (премиерот Андреј) Пленковиќ, туку сум го заработил тоа на избори“, рече Милановиќ во Вараждин на прославата за Меѓународниот ден на трудот – 1 мај.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џоана: Самитот на НАТО во Мадрид ќе…

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана денеска…

Кирби: НАТО никогаш не била посилна и…

Координаторот за стратешки комуникации на Советот за…

Нема консензус за влез на Косово во…

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирече Јоана, истакнува…

Да се знае кој е султанот: Столтенберг…

Шефот на НАТО „не може да гарантира“…

Нека чекаат да “им слета” Сармат: Бугарија…

И Албанија ќе испрати свои трупи во…