МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Еве колку ќе чинат Летните олимписки игри во Париз

t

Љубителите на спортот со нетрпение го очекуваат летото кое ќе биде одбележано со големи спортски настани – Летните олимписки игри во Париз и Европското фудбалско првенство во Германија.

Фановите кои уживаат во посета на големи настани веќе ги испланирале своите патувања, а оние кои го чекаат последниот момент од ова задоволство ќе платат многу повеќе со оглед на скокот на цените за превоз и сместување.

Кога станува збор за Олимпијадата, пред се треба да се истакне дека Французите по точно 100 години повторно се домаќини на најдобрите светски спортисти, а нивниот главен град по трет пат ќе биде град домаќин на Олимписките игри. .

Вкупниот буџет за овој настан, вклучувајќи ги трошоците за изградба и реновирање, е околу осум милијарди евра, додека Организацискиот одбор, познат како COJO, има оперативен буџет од околу 4,4 милијарди евра, објави претходно АП.

Три пати поскапо сместувањето во Париз
Посетителите на овој настан кои се уште не резервирале сместување во главниот град на Франција ќе се соочат со вистински предизвик со оглед на целосниот капацитет, па дури и да успеат да најдат место за престој, ќе платат многу повисока цена.

Од октомври минатата година, Airbnb, кој е официјален олимписки партнер, ја зголеми цената на сместувањето за 300 отсто. Цените на собите во Париз, за ​​едно ноќевање, според досегашното пребарување, се движат од 120 до 200 евра.

Следниот трошок е данокот за престој. Париз одлучи да ги зголеми туристичките такси за повеќе од двојно од 1 јануари годинава. Во хотел со пет ѕвезди, за едно лице и едно ноќевање, оваа такса од почетокот на 2024 година изнесува 10,73 евра, додека во сместувањето со три ѕвезди чини 5,2 евра.

Меѓу поскапувањата што се случија во Париз во пресрет на спортскиот спектакл, се најде и јавниот превоз, а еднократниот билет за метро наместо 2,10 евра ќе чини четири евра, ги објави зборовите порталот „Л’Оуест Франс“ на Валери Перкас, претседател на транспортниот синдикат за градот Париз.

Таа претходно изјави дека ќе биде воведен специјален транспортен билет за гостите кои доаѓаат на Олимписките игри кои ќе се викаат „Passe Paris 2024“ и ќе чини 16 евра дневно или 70 евра неделно. Ова ќе им овозможи на корисниците на транспортот да ги користат сите постоечки алтернативи.

Влезници од 20 до 950 евра
„Повеќе од милион билети за сите спортови на програмата на Олимписките игри ќе чинат само 24 евра. Речиси половина од билетите во продажба за пошироката јавност ќе чинат 50 евра или помалку, а речиси една третина од билетите за финалето ќе бидат по цена од 100 евра или помалку. Над 90 отсто од билетите за јавноста ќе бидат со цена од 200 евра или помалку. Овие цени се овозможени благодарение на усвојувањето на посебна структура на цени: најскапите билети, кои сочинуваат 15 отсто од билетите продадени на пошироката јавност, ќе генерираат речиси 50 отсто од приходите од билетите во Париз 2024 година.

Поединечните билети за Олимписките игри во Париз 2024 година ќе чинат помеѓу 24 и 950 евра (без церемонии). Највисоката цена на билетите ќе изнесува точно 950 евра, што ќе биде околу 0,5 отсто од вкупната сума на билети.

Со првите натпревари кои ќе се одржат на 24 јули 2024 година, пред церемонијата на отворањето, гледачите ќе можат да гледаат фудбалски натпревари во Париз и другите француски градови за помеѓу 24 и 50 евра или рагби на Стад де Франс за помеѓу 24 и 100 евра. . Влезниците за првите женски ракометни натпревари во Јужна Париз Арена (сала 6 на Парк дес експозициите) следниот ден ќе чинат 24 евра“, стои на сајтот на Олимпискиот комитет на Србија.

Исто така, посетителите на овој настан ќе можат да состават свој пакет билети со избирање на три од огромен избор на различни сесии. На пример, по цени од 72 евра, гледачите ќе можат да комбинираат атлетика, ракомет и рагби; две сесии за едрење и фудбалски натпревар во Марсеј или голф. Овие пакети беа пуштени во продажба минатата година.

Олимписките игри почнуваат на 26 јули и ќе траат до 11 август. Очекуваниот број на спортисти кои ќе учествуваат на Олимпијадата во 2024 година е 10.500 и ќе се натпреваруваат во 329 различни спортови. Покрај Париз, уште 11 места во Франција ќе бидат домаќини на комплетни турнири, меѓу нив Версај, Бордо, Марсеј, Лион, Нант, Лил…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРАВО! Мила Рељиќ ќе ја претставува Македонија…

Maкедонската таеквондистка Мила Рељиќ освои златен медал и стана…

Путин ги отвори игрите на БРИКС: Учествуваат…

Рускиот претседател Владимир Путин ги прогласи за…

Бугарин, Украинец и Германец уапсени за морничавиот…

Бугарин и уште две лица се приведени…

Kовчези со натпис „француски војници од Украина“…

Пет ковчези со натпис „француски војници од…

Улица во Париз ќе го носи името…

Париските власти денеска едногласно ја усвоија идејата…