Објавено на:

Милорад Додик се најде на црната листа на САД

t

САД ја проширија листата на санкции која е поврзана со корупцијата ширум светот, а од денеска на листата се поединци и компании кои работат во Босна и Херцеговина.

Откако американското Министерство за финансии објави проширена листа на санкционирани лица и компании од Србија, Хрватска, Косово и Бугарија во декември поврзани со корупција и други незаконски активности, „црната листа“ сега е проширена на компании и поединци од Босна и Херцеговина.

Според ажурираниот список, санкциите на Соединетите Американски Држави кои се поврзани со Босна и Херцеговина се воведени за: Алтернативна телевизија од Бања Лука поради поврзаност со Милорад Додик, како и самиот Милорад Додик, член на Претседателството на Босна и Херцеговина, пренесува Кликс.ба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

(Видео) Марџори Тејлор Грин: САД го туркаат…

Спонзорирајќи ја Украина и водејќи прокси-војна против…

Јакимовски: Ни на Америка, ни на свети…

Граѓаните можеа да нѐ тестираат, како претседателски…

САД: Не поддржуваме украински напади на руска…

Американската администрација не поддржува напади на вооружените…

Блинкен бара брза и непристрасна истрага за…

Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, кој…