Објавено на:

Министерство за одбрана на Русија: Соборивме три украински авиони, погодивме 16 позиции на украинската армија во Харков

t

Руската армија во текот на ноќта собори три украински авиони, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.

Водените проектили погодија два командни центри, вклучувајќи ја опремата на 72-та механизирана бригада во регионот Харков и 16 позиции на украинската армија.


Руската противвоздушна одбрана собори украински Су-24 во областа на Змискиот остров. Во нападите беа убиени повеќе од 360 екстремисти, а 78 единици воена опрема беа онеспособени. Средствата за противвоздушна одбрана соборија два украински Су-25 во регионот на Николаев.

„Провоздушната одбрана значи дека собориле 10 украински беспилотни летала во Доњецката Народна Република, вклучително и два авиони Ту-143 „Реис“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Швајцарската царина го прегледува увозот на руско…

Швајцарија е глобален центар за благородни метали…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…