Објавено на:

Мисијата завршена: Воените трупи се повлекуваат од Казахстан, именуван е нов премиер

t

Ситуацијата во сите региони на Казахстан е стабилна, за два дена ќе започне повлекувањето на мировниците на ОДКБ од републиката, изјави претседателот на Републиката Касим Јормат Токаев.
„Основната мисија на силите на ОДКБ е завршена, а за два дена ќе започне етапното повлекување на заедничкиот мировен контингент на ОДКБ. Процесот ќе трае најмалку десет дена“, рече претседателот во обраќањето пред парламентот.

Токаев уште еднаш посочи дека неговото обраќање до ОДКБ е легално. Казахстан можеше да ја изгуби контролата над Алма Ата, а со тоа и целата земја, доколку не го стореше тоа.
Тој најави дека ќе се формираат нови единици на Националната гарда, специјалните сили и реформираната Гранична служба.

Претседателот потпиша указ за именување на Алихан Смаилов за нов премиер на Републиката. Меџлисот (долниот дом на парламентот) на Казахстан ја одобри кандидатурата на Смаилов.

Ситуацијата во Казахстан
Жителите на западен Казахстан (градовите Жанаозен и Актау) на 2 јануари масовно излегоа на улиците протестирајќи против двојното зголемување на цената на горивата. Подоцна, демонстрациите ја зафатија земјата. Властите најавија дека ги враќаат цените на бензинот, но ситуацијата се влоши. Избувнаа немири, прогласена е вонредна состојба и повикана ОДКБ.
Претседателот Касим Јомарт Токаев на 5 јануари го смени тогашниот претседател на Советот за безбедност на земјата, Нурсултан Назарбаев и најави дека отсега ќе го води телото и дека се обратил за помош до Организацијата на Договорот за колективна безбедност.
ОДКС одлучи да испрати мировници во Казахстан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…