Објавено на:

Михаел Шумахер нацртанан на зграда во Сараево

t

На ѕидот на зградата во Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина, е нацртана слика на седумкратниот светски шампион во Формула 1, германскиот возач Михаел Шумахер, пренесува А.Анадолија.

Ведран Поричанин, Емир Мусиќ, Ријад Хаџиќ и Бенјамин Ченгиќ, уметници од Босна, со поддршка на институтот „Goethe“ на Босна и Херцеговина, го насликаа ликот на Шумахер на ѕидот на една зграда во Сараево, објаснувајќи дека тоа е подарок за 53-тиот роденден на познатиот пилот.

„Ја нацртавме оваа слика за Сараевчани никогаш да не ги заборават своите вистински пријатели“, рекоа Поричанин, Хаџиќ, Мусиќ и Ченгиќ во заедничката изјава.

Наведувајќи дека областа каде што е нацртана сликата има симболичното значење во соопштението се вели: „По завршувањето на босанската војна, легендарното име Михаел Шумахер ја посети оваа област во Сараево и им подари подароци на децата.“

Покрај легендарниот возач, на ѕидот од зградата е исцртан и болидот на Ферари кое Шумахер го користеше на трките. При цртањето на сликата со големина од 10 х 13 метри, користени се нанотехнолошки бои.

Седумкратниот шампион во Формула 1 Шумахер на 29 декември 2013 година доживеа несреќа додека скијаше на француските Алпи.

Процесот на рехабилитација на Шумахер, чие голем дел од телото е парализирано, од септември 2014 година продолжува во неговиот дом во Швајцарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Додик ќе се кандидира за претседател на…

Република Српска сака пријателски односи со сите,…

Додик планира нова посета на Москва наскоро

Претседателот на Република Српска Милорад Додик е еден од…

Додик: Сите граѓани на Република Српска автоматски…

Претседателот на Република Српска Милорад Додик по…

САД: Заканите на Додик за отцепување на…

Американската амбасада во Босна и Херцеговина денеска…

Додик: Германија го спречи кандидатскиот статус на…

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад…