Мицкоски: Маричиќ лицитиpaше дека практично го пуштаат низ вода македонското малцинство во Бугарија

t

Многу парада, малку суштина, на штета на македонскиот народ. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вестите на Сител ја искоментира средбата меѓу македонскиот премиер Димитар Ковачевски и бугарскиот Кирил Петков која се случи на 18 месецов во Скопје.

Вели дека секогаш кога ќе треба да се направи чекор напред, Бугарија ќе наоѓа изговори.

„Нас ни треба суштина. Која е суштината? Суштината е дека ние изгубивме неколку преговарачки позиции, Али Ахмети лицитираше таму со нови промени на Уставот, Бојан Маричиќ лицитираше таму дека практично го пуштаат низ вода македонското малцинство во Бугарија итн“, изјави Мицкоски.

За екс министерот за надворешни работи, Никола Димитров вели дека кога требало да биде гласен тој молчел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вечерва “Тешки муабети” со Мирка Велиновска!

Следете ја денешната епизода на "Тешки муабети"…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

Мицкоски остави простор за промена на Уставот:…

Се потврдија наводите на високи претставници на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

(Видео) Мицкоски нема да формира влада по…

Дури и да победи ВМРО-ДПМНЕ на следните…