Партиска реорганизација: Проширување на Извршниот комитет и плус двајца потпретседатели

t

ВМРО-ДПМНЕ наскоро ќе има нов состав на Извршниот комитет и ќе има и 4 потпретседатели. Меѓутоа лидерот на оваа партија, Христијан Мицкоски не ги открива имињата, но вели дека ќе има проширување и дека ќе има и нови луѓе.

„Ние сме сега во внатрешно реорганизирање на партијата, во понеделник имаме централен комитет, ќе излезам пред членовите на Централниот комитет со новиот состав на Извршниот комитет, ќе има проширување, ќе има и нови луѓе во извршниот, ќе има и некои кои и досега биле, ќе бидат некаде 28-29 луѓе. Ќе има проширување и во делот на потпретседателите, од двајца ќе бидат четворица, така што ценам дека ќе има еден навистина сериозен државнички капацитет, кој што ќе може да биде алтернатива заедно со тимот на стратешки соработници. Откако ќе ги формираме телата на партијата ќе излеземе со јасен план, инаку дефинитивно секој ден за нас е ден кога треба на правиме притисок и затоа понудивме во парламентот измени во законот за Влада“, изјави Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите…

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите…

Грчкиот министер за надворешни работи во посета…

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас денеска…

Сончево и многу топло до 34 степени,…

Времето ќе биде сончево и многу топло…

Пендаровски и Вучиќ разговарале за “братските односи…

Претседателите на Македонија и Србија, Стево Пендаровски…

Грчкиот министер за надворешни утре во посета…

Дополнително зајакнување на билатералните односи во сите…