Објавено на:

Мицотакис повторно предупредува: Ќе имате проблеми со ЕУ и САД ако не го употребувате името „Северна Македонија“

t

Сакам уште еднаш да упатам предупредувачка порака до новата влада да го смени својот став и да го користи само името Северна Македонија внатре и надвор од државата, бидејќи во спротивно тоа секако ќе создаде проблеми во односите со Грција и во односите со Европа. Ова го изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Коментирајќи ги изјавите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, грчкиот премиер посочи дека тоа се „изјави на кандидатот за премиер“ и дека ќе ги чека официјалните мислења на новата влада, но нагласи дека „првите примери на однесувањето е крајно негативно“.

Во срцето на Договорот од Преспа е значењето дека името Северна Македонија важи за сите, односно да се користи и надвор и внатре во државата, рече Мицотакис: „По прашањето за името има јасна регресија и јас сакам уште еднаш да испратам порака со предупредување до новата влада отсега па натаму да ја смени линијата, да ја почитува централната одредба од Договорот од Преспа, да го користи само името Северна Македонија внатре и надвор од државата кога станува збор за нашиот северен сосед, во спротивно Сигурно е дека ќе создадат проблеми, не само во односите на Грција со Северна Македонија, туку и во односите на Европа со Северна Македонија, истакна Мицотакис.

Тој се осврна и на реакциите од ЕУ за употребата на името Македонија од страна на претседателката Силјановска Давкова на инаугурацијата, откривајќи дека овие реакции „се резултат на интервенциите на грчката влада“, дека тој лично интервенирал за да го информира раководството на Европската унија и ги посочи реакциите на САД.

„Значи, мислам дека ќе има колективен притисок врз раководството на Северна Македонија за да нема значителни реакции“, рече грчкиот премиер.

Во интервјуто за ЕРТ, Мицотакис укажа на следните чекори на владата, како и на она што го кажа вчера од митингот во градот Верија, дека меморандумите нема да бидат ратификувани и дека ќе има проблеми на патот на земјата кон ЕУ. „Она што секако ќе го направиме е да нема да ги доставиме на ратификација трите меморандуми кои произлегуваат од Договорот и сега нашиот став за одложување на ратификацијата е целосно оправдан. Веќе некое време гледаме што се случува во Северна Македонија, го слушаме овој националистички пароксизам на ВМРО, знаевме дека ВМРО ќе победи на изборите и сакавме да задржиме некои основни преговарачки оружја во случај работите да не одат како што треба. очекувано, рече Мицотакис.

Тој ја коментираше и одлуката на СИРИЗА да ги достави трите меморандуми до Собранието, велејќи дека е „неразбирливо и на граница на политички и дипломатски апсурд“ тие да се поднесат сега, кога „Скопје оди по сосема друга линија“. „Втората работа што ќе ја направиме, што веќе ја направивме, е јасно да ставиме до знаење дека на овој, би рекол, долг пат на Скопје кон Европа, не може да се постигне напредок. ако нема апсолутно почитување на Договорот од Преспа за прашањето за името“, посочи грчкиот премиер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претседателката Санду го потпиша указот за почеток…

Претседателката на Молдавија, Маја Санду соопшти дека…

Шаленберг: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан

Европската унија нема да биде целосна додека…

МНР потврди: Македонка почина во сообраќајна несреќа…

Македонска државјанка почина во сообраќајна несреќа во…

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

Трагедија! Скопјанка загина во сообраќајка во Грција,…

Жена од Македонија загина во тешка сообраќајна…