Објавено на:

Мишустин ги предложи новите министри на Руската Федерација

t

Премиерот на Руската Федерација, Михаил Мишустин ѝ предложи на Државната дума кандидати за вицепремиери и шефови на голем број министерства, соопшти владата.

„Во согласност со Уставот на Руската Федерација и федералниот закон „За Владата на Руската Федерација“, претседателот на Владата на Руската Федерација, Михаил Мишустин, поднесе предлози за составот на новата влада до Државната дума. за разгледување“, се вели во соопштението.


Кандидатите се распоредени на следниов начин:
Денис Мантуров ќе стане прв вицепремиер;
Виталиј Савељев ќе ја преземе функцијата специјален вицепремиер;
Дмитриј Патрушев ќе ја преземе функцијата вицепремиер задолжен за земјоделство и екологија;
Долниот дом на парламентот донесува одлуки за кандидатите најдоцна една недела. Понатаму, сите назначувања мора да бидат одобрени од претседателот.

За возврат, шефовите на Министерството за одбрана, ФСБ, Министерството за внатрешни работи, Министерството за правда, Министерството за вонредни ситуации и Министерството за надворешни работи на Русија ги назначува самиот шеф на државата по консултации со Советот на Федерацијата. Првиот заменик-претседател на меѓународниот комитет на Горниот дом на парламентот, Владимир Џабаров изјави дека консултациите за ова прашање ќе започнат на 13 мај.
На 10 мај Владимир Путин го назначи Михаил Мишустин за претседател на владата. Премиерот веќе достави предлози до претседателот за структурата на федералните извршни тела, шефот на државата претходно во саботата потпиша соодветен декрет.

Андреј Белоусов и Викторија Абрамченко, кои беа на функцијата прв заменик-премиер и заменик-премиер на Руската Федерација до 7 мај 2024 година, не беа вклучени во новата влада.

Премиерот на Русија Михаил Мишустин предложи повторно да го именува Дмитриј Григоренко на функцијата вицепремиер, тој ќе ги надгледува финансиските и контролните и надзорните сфери, дигиталниот развој и антимонополската политика

Рускиот премиер Михаил Мишустин предложи да се именува вршител на должноста прв заменик министер за земјоделство Оксана Лут за шеф на Министерството за земјоделство на Руската Федерација, соопшти прес-службата на Кабинетот на министри.

Мишустин предложи да се назначи Силуанов на функцијата министер за финансии на Руската Федерација, објави владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне…

Русија планира да продолжи да ја развива…

Стејт департментот изрази загриженост за можноста Русија…

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…