Мишустин: Западните санкции ја воскреснаа руската индустрија

t

Ограничувањата и санкциите го поттикнаа развојот на домашните компоненти, според премиерот на Руската Федерација.

Санкциите наметнати од Западот го забрзаа заживувањето на индустриската и технолошката моќ на Русија, изјави во средата премиерот Михаил Мишустин.

Говорејќи на меѓународната изложба Russia EXPO, Мишустин истакна дека бројните пакети санкции „испумпани од Западот не доведоа до колапс на руската економија, како што очекуваа нивните автори“, додавајќи дека се очекува бруто домашниот производ на земјата да расте за 3% оваа година.

Русија продолжува да го зајакнува својот технолошки суверенитет и е во позиција да „го врати статусот на голема научна и технолошка сила“, рече премиерот.

Ограничувањата помогнаа да се забрза заживувањето на руското производство на авиони, вклучително и развојот на домашна опрема за слетување, мотори, авионика, електрични компоненти и композитни делови, додаде тој.

Русија се стреми да развие замена за увезените авиони од воведувањето на западните санкции поврзани со Украина. Водечките производители на авиони Боинг и Ербас беа принудени да престанат да обезбедуваат делови, одржување и техничка поддршка за авиокомпаниите и компаниите за одржување во Русија.

„Остануваат уште прашања во врска со замената на странските компоненти. Но, можеме да се справиме со сè. И нашите инженери и дизајнери работат напорно на ова“, истакна премиерот.

Меѓу домашните авиони кои се во развој се и патничкиот патнички авион MC-21 со еден колосек, кој моментално се тестира, и Сухој Суперџет Њу, верзија на регионалниот авион Суперџет 100 направен целосно од компоненти произведени од Русија.

Според владините проценки, ќе бидат потребни до пет години за да се воспостави сериско производство на авиони од руско производство за да се заменат странските авиони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јанчев: Ни ЕУ, ни НАТО, ни…

Прво е Македонија, а потоа е сѐ…

Путин изрази сочувство, Ердоган вети дека ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до…

Руски експерт открива: Постојат две можности за…

Авионската несреќа во која загина иранскиот претседател…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

„Вашингтон пост“: Русија демонстрира воена и економска…

И покрај очекувањата на Западот, Русија успеа…