Младите се почесто докажуваат дека конзервативизмот е иднината

t

Левичарството порано беше идеологија на младите кои ја зборуваат вистината на власта. Но, тоа повеќе не е така, со десната страна на политичкиот спектар сега го покажува патот напред со својата контра-културна енергија, храброст и идеи. – Пишува „Russia Today“

Последната Анкета за млади на училиштето Кенеди на Универзитетот Харвард, објавена неодамна овој месец, покажа дека само 7% од младите на возраст од 18 до 29 години ги сметаат Соединетите држави за „здрава демократија“, додека 52% мислат дека тие целосно пропаѓаат.

Згора на тоа, тие се разочарани од претседателот Џо Бајден и ја изгубија вербата во владата да ги реши проблемите што долго време ветуваше дека ќе ги реши под изговор дека зема повеќе пари од даночните обврзници за здравството, економијата и „климатските промени“.

Мнозинството признава дека пандемијата на Ковид ги промени, без сомнение поради трауматичното, тешко и погрешно управување со кризата од страна на федералната влада и некои држави. Така, не е изненадување што само 31% од испитаниците тврдат дека ја чувствуваат нивната земја, Америка, како најголема во светот.

Ако се чини дека за нешто се согласуваат младите десни и леви крила, тоа е дека сегашната американска администрација и влада се прилично бескорисни. Можеби демократијата не е вистинскиот проблем, на ист начин како што капитализмот не е проблем на конзумерството кога самата идеологија е изопачена да биде синоним за корпоратизам (што е само добри мерки на владата за корпорациите).

Се разбира, тоа нема да успее кај огромното мнозинство Американци – исто како што „демократијата“ која се состои од мал број претежно богати поединци поддржани и постојано заведени од антидемократски посебни интереси веројатно нема вистински да го претставува просечниот работник.

Америка има институционални проблеми кои или се влошија или опстојуваа со текот на времето. И единственото нешто што се чини дека тие што се кандидираат за функцијата е да тврдат дека нивната сопствена идеологија може да го поправи тоа. Освен ако таа идеологија експлицитно не вклучува борба против корупцијата низ целиот политички спектар – нешто многу тешко да се изврши во Вашингтон, каде што запчаниците на системот се штитат себеси штитејќи се едни со други – чистите идеолози веројатно ќе бидат разочарани. Мора да има надидеолошки, анти-естаблишмент поттик за да се сменат работите.

Значи, која идеологија е поверојатно да го поседува или воведе тој елемент?

Па, еден лесен одговор лежи во оние кои упаднаа во Капитол во Вашингтон, на 6 јануари 2021 година. Тие беа признати десничари од поекстремната разновидност. Но, на нивните левичарски колеги, Антифа, се чини дека им пречи само да се појават за да го заштитат и бранат естаблишментот и неговите конвенционални наративи.

Во последната половина на минатиот век, левицата беше анти-естаблишмент – токму низ западниот свет. Во пресрет на Втората светска војна, младите луѓе се побунија против генерацијата на нивните родители која виде дека фашистите доаѓаат на власт во Западна Европа и на крајот го втурна светот во конфликт. На крајот, самонаречените конзервативци се појавија во костуми и вратоврски, но мораа да докажат дека се „сочувствителни“ во нивниот конзервативизам, со незаканувачки став, за да привлечат широка поддршка.

Денешната младина порасна под родители на кои главно се потсмеваа на десничарските принципи, отфрлајќи ги сите конзервативни идеали, колку и да се умерени, како не достојни ниту за платформа. Но, тие го забавуваа или усвоија секој левичарски мозок во интерес на „различноста“ или „толеранцијата“ и ги отфрлија оние кои не беа недопирливи или дури опасни за општеството.

Културата за откажување е тешко нова. Со текот на годините штотуку ги прошири границите на својата нетолеранција.

Но, со текот на времето, во текот на изминатите неколку децении, се појавија повеќе платформи, а младите луѓе со десничарски идеали доживеаја непосредна цензура од прва рака против нивните идеолошки браќа по оружје. Во меѓувреме, тие се сведоци на левичарски апсурди усвоени без многу врева низ владите, училишните системи и општествата во целина – од кои сите не успеаја во нивната генерација, како што сега признаваат младите од сите идеологии, како што сугерира новото истражување на Харвард.

Се разбудиле левичарските политики и владите или функционерите кои ги бранат и промовираат ќе продолжат да претерано ветуваат и драстично да не испорачуваат. Гарантирано. Само затоа што, како што рече поранешната британска премиерка Маргарет Тачер, „фактите на животот се конзервативни“.

И додека институциите продолжуваат да пропаѓаат, младите луѓе ќе најдат начини да продолжат да ја користат технологијата за да допрат и да ги насочат другите кон нивниот начин на размислување – надвор од оние кои веќе се во нивниот идеолошки табор.

Во многу западни земји, вклучително и во Франција, енергијата и ангажманот на интернет не се на политичката левица. Младите десничари од секакво потекло, етничка припадност и животни искуства се тие што одржуваат разговори на интернет и ги шармираат дури и нивните најжестоки критичари со два едноставни збора: Ајде да разговараме.”

Овие деца пораснаа со онлајн културата на тролање и тешко дека се заплашуваат од лични навреди или отфрлање на нивните аргументи. Ако ништо друго, тоа само дополнително ги мотивира.

Младинското лидерство, храброста, идеите и контракултурната енергија се целосно на вистинската страна на политичкиот спектар. На крајот, ова е генерацијата што ќе дојде на власт и ќе ги преземе западните институции проникнати со левичарството, и се надеваме дека ќе ги реформира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Родители! Оставете го смартфоните и посветете се…

Сите студии ја покажуваат штетноста од зјапањето…

Најнови истражувања: Четвртина од Србите ги сметаат…

Во јавното мислење на Србија доминира мислењето…

Зошто луѓето се дебелеат откако ќе ги…

Сигурно сте забележале од лично или од…

Оксфорд бара волонтери за да се заразат…

Првото медицинско испитување во светот во кое…

Што се случува: Бебињата за време на…

Бебињата родени во текот на првата година…