Млекото, сирењето, кашкавалот ќе станат луксуз: Нов удар по џебот на народот, поскапуваат млечните производи

t

Поскапуваат дел од млечните производи од следната недела. Вакво предупредување добиле дел од трговците. Дел од млекопроизводителите за Телма потврдија дека од понеделник  млекото ќе има нова повисока цена.

За колку точно ќе се зголеми не се знае, а причината за растот се скапите енергенси.

„ВО СИТУАЦИЈА КОГА ИМАМЕ КОНТИНУИРАН БРАН ПОСКАПУВАЊА ВО СИТЕ ПРОИЗВОДНИ СЕГМЕНТИ, ПОЧНУВАЈЌИ ОД ПРИМАРНОТО МЛЕКОПРОИЗВОДСТВО И ЗГОЛЕМУВАЊЕТО НА ЦЕНАТА НА ДОБИТОЧНАТА ХРАНА, ШТО СЕ ОДРАЗИ СО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ОТКУПНАТА ЦЕНА НА МЛЕКОТО ЗА 40% САМО ОД АВГУСТ ЛАНСКАТА ГОДИНА ДО ОВОЈ АВГУСТ, КАКО И ПОВЕЌЕКРАТНИОТ РАСТ НА ЦЕНИТЕ НА ЕНЕРГЕНСИТЕ, БИМИЛК КАКО ОДГОВОРНА КОМПАНИЈА И НАЈГОЛЕМ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ ВО ТЕКОТ НА ЦЕЛИОТ ПЕРИОД ОД ПОЧЕТОК НА КРИЗАТА ИМА НАПРАВЕНО НЕОПХОДНИ КОРЕКЦИИ НА ЦЕНАТА НА СВОИТЕ ПРОИЗВОДИ.И НИЕ КАКО ОСТАНАТИТЕ ВО ИНДУСТРИЈАТА ГИ ОЧЕКУВАМЕ НАЈАВЕНИТЕ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА БИЗНИС СЕКТОРОТ ЗА ДА ОВОЗМОЖИМЕ ПОИЗЕДНАЧЕНА ПОЗИЦИЈА ВО ЛАНЕЦОТ НА МЛЕКОПРОИЗВОДСТВО“, СЕ ВЕЛИ ВО ДОПИСОТ ОД БИМИЛК, пренесе ТЕЛМА.

Има најави дека ќе поскапат и сирењето, кашкавалот и јогуртот.

„ГРАЃАНИТЕ БИ ТРЕБАЛО ДА ОЧЕКУВААТ, ПО БЛАГ РАСТ НА ЦЕНИТЕ. ТРЕБА ВО ОДРЕДЕНИ СИТУАЦИИИ ДА СТРАВУВАМЕ. ВЕЌЕ СЕ НАВИКНАВМЕ, НО НЕ ОЧЕКУВАМ НЕШТО СТРАШНО ИЛИ НЕКОЕ АПОКАЛИПТИЧНО СЦЕНАРИО ДА НИ СЕ СЛУЧИ, НО ДЕКА ОВАА ЗИМА ЌЕ БИДЕ ТЕШКА“, ВЕЛИ ЗА ТЕЛМА ПРОФЕСОРОТ АБИЛ БАУШ.

Растот на цените на производите ја вивна и инфлацијата. Според статистиката во август годинава достигна речиси 17 проценти. Според Бауш постепена стабилизација би имало дури во 2024 година.

Млечните производи како сирењето и кашкавалот веќе имаа неколку поскапувања. Килограм сирење и килограм кашкавал, со уште повисоки цени, ќе станат луксуз за македонските граѓани!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фич: Нафтата следната година може да порасне…

Конфликтот на Блискиот Исток се заканува дека…

Цигарите поскапеа за 10 денари, два месеци…

Дел од цигарите во Македонија веќе поскапеа…

АХВ демантира: Нема канцерогено млеко во земјава!

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) рекоа…

Николовски: 30 до 32 денари е откупната…

Според последните податоци нема зголемување на цените…

Хаос во Германија: Млечните производи поскапеа за…

Годишната стапка на инфлација во Германија во…